Kurucu Başkandan

rıza kaplan, birkul rıza kaplan, rıza kaplan antrenör, rıza kaplan okçuluk eğitimi,

Rıza Kaplan – Kurucu Başkan Kronolojik Özgeçmiş
1972 yılında İstanbul’da doğdum. Kadir Has Lisesi mezunuyum. Aslen Çankırılı olup evli ve 3 çocuk babasıyım.

Patent aldığım 2 buluş dışında elektrik üretimi ve motor geliştirilmesiyle alakalı değişik alanlarda icadı olan, yazılı eserleri olan çok yönlü bir insanım.

Geleneksel okçulukla 2015 yılında ailesinin yanında tatil yaptığım ve ilk hocam olan Mehmet Karataş sayesinde tanıştım. Kendisi eğitimler verirken bende yanında asistanlık yaparak birçok şeyi ilk elden kendisinden öğrendim.

Eğitimler sırasında duyduğum ihtiyaç üzerine dünyada sadece 4 kişinin patent aldığı bir alanda okçuluk eğitimi ve profesyonel alanda ilerlemeye yardımcı olacak Kepade aparatını icat ettim. Okçuluk eğitimleri geleneklere bağlı şekilde bu aparatla yapıyorum.

Detaylar için tıklayın!

2015 yılında Mehmet Karataş vasıtasıyla Neslihan Candan’la tanıştım. Kendisi Eyüp Sultan Okçuluk takımının kurucusu ve çalıştırıcısıdır. İnsanları eğitmek ve okçuluk hakkında gene bir çok bilgiyi kendisinden ilk elden öğrenmiş oldum. Engin bilgilerini ve tecrübelerinin hiç birini esirgemeden benimle paylaştığı için kendisine müteşekkirim.

Türkiye’nin Unesco “Somut olmayan kültürel miras listesi” ‘ne girmesinde Kültür Bakanlığının yardımları ve Türkiye çapında yaklaşık 300 okçu duayen ve arkadaşların katkısıyla gerçekleşmiştir. Bende onların arasındaydım. Unesco’ya giden yaklaşık 10 mektubun biri de bana aittir. Bu konuda küçücükte olsa katkım olduğu ve bu tarihi olayın içinde olduğum için çok kıvançlıyım.

17 – 28 Temmuz 2019 ‘da Bursa’da atlı okçuluk antrenörlük eğitimini başarıyla tamamladım. Bu süreçte alanında duayenlerden olan ALTIN YAY kulübü kurucusu Adem Yılmaz hocamıza yakından çalışma imkanımız oldu.

13 – 24 Eylül 2019 tarihleri arasında Geleneksel Türk Okçuluk Eğitimini tamamladım. Burada da gene bir çok bilgi ve tecrübe paylaşan okçuluk duayenlerinden TALİMHANE’nin kurucusu Adnan Mehel hocamızla yakından çalıştık.

Bunun içinde hem kendilerine hem federasyonlarımıza teşekkür ederim. ( Geleneksel Spor Dalları Federasyonu – GSDF / Türkiye Geleneksel Türk Okçuluk Federasyonu – TGTOF )

Ankara’da TGTOF’un açtığı geleneksel okçuluk hakemlik kursuna katılarak ilk hakemler arasına girdim. O yıl yapılan ETNO sporda görev alarak ilk hakemlik icraat edenler arasına katıldım.

Halen Çekmeköy Belediyesinde sözleşmeli antrenör olarak hizmet vermekteyim.

Geleneksel Okçuluk tarihsel halkanın kopmasından dolayı da bir çok boşlukları olan hala keşfedilmeyi bekleyen bir çok şeyi içinde barındıran bir alan. Öğretmeye devam ederken öğrenciliği hiç bir şekilde bırakmayacağım ve kendime hala bulabildiğim her hocaya ve tarihi kitaba sarılacağım. Çünkü eskilerin dediği gibi geleneksel okçuluk bir sanattır ve sanatta ise son yoktur.

Herkesi bu uzun soluklu macerayı ve sanatı zevkle yaşamaya davet ediyorum.

Hocalarımın Özet Bilgileri :

Mehmet Karataş
05394579465
mhmtkrts45@gmail.com
İnstagram Spil At Çiftliği

Neslihan Candan
Eyüp Sultan Okçuluk Takımı kurucusu ve eğitmeni,
İstanbul Kültür Elçileri Kurucu Üye
Facebook Eyüp Sultan Okçuluk
Facebook İstanbul Kültür Elçileri
İnstagram İstanbul Seyyahları

Adem Yılmaz
Altınyay Okçuluk Araştırma ve Spor Kulübü Derneği,
Kuruluş Tarihi : 2011
Kurucular ve şimdiki Başkanı Dr. Adem Yılmaz,  Prof.Dr. Altan Çetin
Talimhanemiz Ankara Siteler,  Çamlıtepe cad. No : 185 , 4. kat
0532 2555685
ayilmaz0658@gmail.com